Kategorie

Kamery ip

Najnowsze technologie stosowane w monitoringu pozwalają zrealizować system dozoru wizyjnego bazującego na całodobowych kamerach wideo funkcjonujących zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektów. Kamery IP to urządzenia, które zaprojektowane są do pracy w sieci teleinformatycznej przy wykorzystaniu protokołu wymiany informacji TCP/IP . Jest to ta sama technologia komunikacji, która używana jest w strukturach sieci komputerowych LAN oraz w globalnej sieci Internet. W efekcie zastosowania tożsamych rozwiązań transmisji danych kamera IP może być obsługiwana za pośrednictwem sieci komputerowych, co pozwala na kompleksowy nadzór, zarządzenie i podglądanie obrazu z monitoringu w sposób całkowicie zdalny.

Kamery megapikselowe IP będąc zaawansowanymi technologicznie urządzeniami do monitoringu stanowią dziś fundament profesjonalnych systemów zabezpieczeń. Kamery wyposażone są w nowoczesne przetworniki megapixelowe zapewniające zdolność do przechwytywania nagrań wideo w wysokiej jakości obrazu przewyższającego nawet standard Full HD. Dodatkowo, wybrane modele kamer IP wykorzystują w pracy zalety bezprzewodowej komunikacji WiFi umożliwiającej jeszcze łatwiejszy montaż i użytkowanie kamer w systemach monitoringu.

Jedną z największych zalet technologii TCP/IP jest możliwość stworzenia w pełni funkcjonalnego i niezawodnego systemu bezpieczeństwa, który jak żaden inny, oferuje pełen zakres kontroli nad instalacją monitoringu realizowaną z dowolnego miejsca na ziemi z zasięgiem sieci Internet. Dozór wizyjny oparty na protokole IP jest obecnie najbardziej wszechstronnym i zaawansowanym technologicznie środkiem do realizacji systemu obserwacji oferującej najwyższą jakość obrazu i dźwięku.

Korzyści wynikające z zastosowania kamer IP obejmują szereg zalet wypływających z samego faktu użytkownia technologii sieciowej. Pierwszą z nich jest możliwość przesyłania zarówno danych, jak i zasilania poprzez jeden i ten sam przewód ethernetowy. Innowacyjna technologia Power over Ethernet (PoE) umożliwia skuteczną instalację współpracujących urządzeń przy pomocy zwykłej skrętki komputerowej. Możliwość wykorzystania technologii PoE w systemie monitoringu pozwala zmniejszyć całkowitą ilość kabli wymaganych do przeprowadzenia instalacji oraz zapewnia dodatkową oszczędność finansową, jaka związana byłaby z ewentualnym zakupem urządzeń pomocniczych doprowadzających zasilenie w tradycyjny sposób. Atutem zasilania przez PoE jest również sposobność do swobodnej zmiany konfiguracji lub alternatywnego rozlokowania kamer bez przeprowadzania istotnych zmian charakterystycznych dla tradycyjnych systemów monitoringu opartych na technologii analogowej i przewodach koncentrycznych.

Możliwość zmniejszenia ilości zbędnych przewodów i obniżenia kosztów budowy i późniejszej modernizacji sieci monitoringu sprawia, że rozwiązanie to znajduje zastosowanie nie tylko w instalacjach stałych, ale także w zakresie tymczasowego nadzoru obiektów chronionych związanych z okresowym występowaniem dóbr, rzeczy i osób chronionych np. wybrane pomieszczenia obiektu, parkingi, hale, magazyny itp.

Sieciowe kamery megapixelowe zapewniają rejestrację szczegółowego obrazu wysokiej rozdzielczości umożliwiającej bezproblemowe wykorzystanie go, jako dowód w trakcie działań proceduralnych. Nowoczesne kamery IP zapewniają nieprzerwaną archiwizację materiału wideo bazującego na megapikselowych przetwornikach obrazu. Kamery z matrycami wysokiej wydajności zapewniają nie tylko duży i wyrazisty obraz, ale dbają również o płynność archiwizowanej animacji. Dzięki zaawansowanym procesorom sygnałowym możliwe jest przechwytywanie obserwowanej sceny z zachowaniem naturalnego poziomu kolorystyki i dynamiki obiektów. Cyfrowy monitoring wideo pozwoli na rozpoznawanie twarzy, tablic rejestracyjnych pojazdów i innych znaków szczególnych każdego z obiektów monitoringu.

Kamery sieciowe IP oferują szersze możliwości cyfrowej obróbki sygnału i utrzymania wysokiej wydajności i szczegółowości obrazu i dźwięku w nagraniach przy jednoczesnym niwelowaniu całkowitej wielkości rejestrowanych plików. Wydajna kompresja nagrań wideo dochodząca nawet do poziomu 90% oryginalnej wielkości pliku źródłowego, znacząco zwiększa czas bezobsługowej pracy systemu monitoringu i umożliwia dłuższe przechowywanie danych w rejestratorach cyfrowych.

Zdolność swobodnego zarządzania kamerami IP z poziomu aplikacji dostępowych za pośrednictwem sieci lokalnej lub Internet wyznacza nowe możliwości współpracy z systemami monitoringu. Rozwój sprzętu sieciowego i urządzeń przenośnych sprawił, że już dziś urządzenia te mogą zarządzać i podglądać obraz z kamer w dowolnym miejscu i czasie. Przechwytywanie i gromadzenie danych w pamięci telefonów, tabletów i komputerów jest możliwe dzięki ewolucji sieci dostępowych i jakościowej zmiany parametrów rejestratorów wideo NVR obsługujących wizyjne systemy zabezpieczeń. Bezprzewodowa technologia rozwiązująca problemy związane z okablowaniem obiektów i zwiększająca funkcjonalność i praktyczny katalog możliwych zastosowań urządzeń sieciowych jest dziś w zasięgu ręki każdego użytkownika sieci. Bezprzewodowa komunikacja z siecią wykorzystywanych urządzeń pozwala kompleksowo zarządzać pracą instalacji monitoringu nawet z użyciem popularnych przeglądarek internetowych dostępnych w oprogramowaniu większości dzisiejszych urządzeń. Rozwiązanie to pozwala nie tylko na aktywny podgląd obrazu z kamer, ale również szybki transfer komend, poleceń i zdalne sterowanie kompatybilnymi urządzeniami na odległość.

Szeroki katalog megapikselowych kamer sieciowych umożliwia wybór urządzeń, których rodzaj oraz funkcjonalność będzie ściśle dostosowana do specyfiki i wymogów bezpieczeństwa ochranianych obiektów. Istnieje wiele odmian kamer, z których szczególnie popularne są kamery IP odpowiednie do stosowania zarówno wewnątrz i na zewnątrz obiektów, kamery IP z oświetlaczami podczerwieni do monitoringu w dzień i w nocy, kamery IP wyposażone w obudowy wandaloodoporne, czy choćby takie, które będąc dostosowanymi są do zmieniających się warunków pogodowych, zapewniają skuteczną pracę w każdej sytuacji.

Dobre kamery sieciowe pozwalają dziś już nie tylko nieprzerwanie monitorować i nagrywać obraz i dźwięk z zabezpieczanych lokacji, ale umożliwiają również automatycznie inicjować procesy alarmowe, czy aktywnie analizować ochraniane środowisko pracy pod kątem występowania obiektów i zdarzeń określonych przez administratora systemu zabezpieczeń. Bogaty zasób różnego rodzaju obiektywów stosowanych w kamerach IP pozwala na swobodne określenie sposobu przechwytywania obrazu i dostosowanie monitoringu do charakterystyki przestrzennej ochranianego miejsca. Regulowane zakresy pola widzenia kamery umożliwiają osiągnięcie skutecznych instalacji dozoru wizyjnego bez konieczności stosowania dodatkowych akcesoriów do kamer. Rozbudowana oferta kamer megapikselowych IP obejmuje najlepsze rozwiązania sieciowe sygnowane przez takich producentów jak: HD IP, AirLive, Dahua Technology ( BCS ), IPCam, COPP , ACTi i wielu innych. Dobra kamera sieciowa to podstawa systemów monitoringu.